Διδακτική επίσκεψη στη ΣΕΦΑΑ Θέρμης

Την Τρίτη 14/04/2024 οι μαθητές της Β’ γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις της ΣΕΦΑΑ στη Θέρμη στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής συνοδευόμενοι από τους καθηγητές, τους Αθανάσιο Μεσσαλά και Ευάγγελο Δάμτσιο. Σε ένα ασφαλές και σύγχρονο περιβάλλον οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την φύση, ψυχαγωγήθηκαν αλλά και δοκίμασαν αθλήματα (όπως τοξοβολία με εκπαιδευτικό τόξο, σκοποβολή με αεροβόλο όπλο σταθερού στόχου,αναρρίχηση σε πύργο δύο διαδρομών ύψους 8 μέτρων,στίβο περιπέτειας σε φυσικό περιβάλλον και zip line εναέρια διαπέραση ύψους 2 μέτρων) υπό την καθοδήγηση εξειδικευμένων καθηγητών Φυσικής Αγωγής .Ήταν μια ωραία εμπειρία για τους μαθητές κατά τη διάρκεια της οποίας γυμνάστηκαν, εκπαιδεύτηκαν και διασκέδασαν.