Επίσκεψη Ελληνικής Αστυνομίας

Επίσκεψη Αστυνομικών πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 17/4/2024 στο Γυμνάσιο Τρικάλων στα πλαίσια της εφαρμογής προληπτικών προγραμμάτων στις σχολικές μονάδες για την αντιμετώπιση της αποκλίνουσας ή παραβατικής συμπεριφοράς μετά από την ανησυχητικά συνεχιζόμενη αυξητική τάση των περιστατικών. Όπως οι ίδιοι οι αστυνομικοί τόνισαν στους μαθητές, τα τελευταία χρόνια απασχολούν όλο και συχνότερα την Αστυνομία περιπτώσεις νεανικής παραβατικότητας με χρήση βίας που εξαπλώνονται ραγδαία. Τα επεισόδια δεν περιορίζονται σε ορισμένες περιοχές ή σχολεία, ούτε σε παιδιά με συγκεκριμένη κοινωνικοοικονομική προέλευση, είναι φαινόμενο καθολικό.Επίσης, έγινε αναφορά στη λεκτική και σωματική βία, στο προφίλ θύματος και θύτη, στους τρόπους αντιμετώπισης καθώς και στις ποινικές κυρώσεις της χρήσης βίας. Ευχαριστούμε την Προϊσταμένη του Γραφείου Προανακρίσεων του Αστυνομικού Τμήματος Βέροιας, Υπαστυνόμο Α, κ. Στάμκου και τον Υπαστυνόμο Β του Τμήματος Ασφάλειας Αλεξάνδρειας, κ. Τσολάκη για τις κατατοπιστικές εισηγήσεις και ελπίζουμε η βίαιη συμπεριφορά και η παραβατικότητα των ανηλίκων αντιμετωπιστεί πριν λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις.