Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Τεχνολογίας του ΕΚΦΕ Πέλλας

Στα πλαίσια του φεστιβάλ εκπαιδευτικής ρομποτικής που συνδιοργανώθηκε από το Μεταπτυχιακό ΔΙ.Φ.Ε.Τ. του τμήματος Φυσικής του Α.Π.Θ., την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, τον Οργανισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών (ΕΕΛΛΑΚ) και διάφορα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) ανά την Ελλάδα, που πραγματοποιήθηκε σήμερα στις 3 Μαΐου αλλά συνεχίζεται και αύριο 4 Μαΐου 2023, το Γυμνάσιο Τρικάλων, Ημαθία Γυμνάσιο Τρικάλων Ημαθίας έλαβε μέρος παρουσιάζοντας ένα πείραμα που εκτέλεσαν οι μαθητές τη Β’ τάξης στο εργαστήριο φυσικών επιστημών, στα πλαίσια του μαθήματος Φυσικής Β’ Γυμνασίου , μελετώντας τις ευθύγραμμες κινήσεις. Την παρουσίαση έκαναν επτά μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου με την υποστήριξη και καθοδήγηση της εκπαιδευτικού τους Άννα Μπρισίμη ειδικότητας ΠΕ 04. Η διοργάνωση αποτέλεσε μία μοναδική εμπειρία για τους μαθητές, έτσι ώστε να συνεχίσουν με ζήλο και ενθουσιασμό την ενασχόληση τους με τις θετικές επιστήμες.

Ευχαριστούμε την κα Άννα Μπρισίμη ΠΕ04 του σχολείου μας με την καταπληκτική ομάδα των μαθητών που συμμετείχαν !