Το Γυμνάσιο Τρικάλων στα “Παιδιά της Άνοιξης”

Ένα μάθημα ενσυναίσθησης και αποδοχής στη διαφορετικότητα έκαναν την Δευτέρα 15/4/2024 οι μαθητές/τριες της Α τάξης του Γυμνασίου Τρικάλων κατά τη διάρκεια της διδακτικής τους επίσκεψης στο Μικτό Κέντρο Διημέρευσης – Ημερήσιας Φροντίδας Απασχόλησης & Κατάρτισης ΑμεΑ “Τα Παιδιά της Άνοιξης” στα πλαίσια του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων που υλοποιείται φέτος στο σχολείο ” Έλα στη θέση μου” αλλά και της Ενημέρωσης για τον Αυτισμό,στον οποίο είναι αφιερωμένος όλος ο Απρίλιος,συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριές τους Ιντζεβίδου Κυριακή,Μανασίδου Βασιλική και Τραχανά Μαρία.Φτάνοντας οι μικροί μαθητές αντίκρυσαν καλούς φίλους, κοινωνικούς και χαμογελαστούς που πρόθυμα τους καλωσόρισαν και τους φιλοξένησαν στην αυλή τους. Στη συνέχεια σε ένα υπέροχο καταπράσινο περιβάλλον ενημερώθηκαν από το προσωπικό της δομής για την δημιουργία του, τις ανάγκες που ήρθε να καλύψει και τους στόχους του ΚΔΗΦ, το καθημερινό πρόγραμμα, τις ειδικότητες του προσωπικού και φυσικά για τον αυτισμό και τα χαρακτηριστικά του. Στη συνέχεια ακολούθησε περιήγηση στις αίθουσες του κέντρου, για άμεση επαφή τους με τους χώρους, όπου δραστηριοποιούνται οι ωφελούμενοι . Μεγάλη στάση πραγματοποίησαν στο εργαστήριο του θερμοκηπίου και στο εργαστήριο παραγωγής των πασχαλινών κατασκευών,όπου αγόρασαν λαμπάδες.Η όμορφη αυτή περιήγηση έκλεισε με ένα βιωματικό παιχνίδι ενσυναίσθησης όπου οι μαθητές μπήκαν για λίγα λεπτά στη θέση του παιδιού με αυτισμό και ένιωσαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει. Ευχαριστούμε το προσωπικό του Κέντρου για τη φιλοξενία και ευχόμαστε μελλοντική συνεργασία!