ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Την Τετάρτη 06-03-2024  η ομάδα των μαθητών που συμμετέχει στο  πολιτιστικό πρόγραμμα του Γυμνασίου Τρικάλων με τίτλο «Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά, την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια»,  με υπεύθυνη τη φιλόλογο, Ελένη Καρακίτσου, επισκέφτηκε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας συνοδευόμενη από τις καθηγήτριές τους, Ελένη Καρακίτσου και Μάγδα Καρανάσιου.  Οι μαθητές περιηγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης και έπειτα συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο με θέμα την επικοινωνία. Με οδηγό το βιβλίο του Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ  «Ο Μικρός Πρίγκιπας»,  τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν τη  φαντασία και τη δημιουργικότητά τους και να εκφράσουν  συναισθήματα και προσωπικά βιώματα με αφορμή τις ιδέες του κειμένου, να γνωρίσουν λίγο περισσότερο τον εαυτό τους και να έρθουν πιο κοντά στους άλλους εμπλεκόμενοι σε δραστηριότητες  λόγου και εικαστικού περιεχομένου.