Δράση κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τετάρτης 6 Μαρτίου μια δράση ενάντια στη βία και στον Σχολικό Εκφοβισμό στο κέντρο της Αλεξάνδρειας με πρωτοβουλία της διευθύντριας του Γυμνασίου Τρικάλων, Κυριακής Ιντζεβίδου και τη συνοδεία της καθηγήτριας Γαλλικών του Γυμνασίου, Βασιλικής Μανασίδου.Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού τα παιδιά ένωσαν τις φωνές τους ενάντια στην βία, φωνάζοντας δυνατά πως πρέπει να σπάσουμε την σιωπή.Είπαν συνθήματα και έσπασαν μπαλόνια για να δείξουν πως πρέπει να συμβάλλουμε όλοι στην εξάλειψη της βίας.Η δράση είναι κάτι περισσότερο από σημαντική, αφού η σχολική βία και ο εκφοβισμός βρίσκονται σε έξαρση στις μέρες μας και καλό είναι να υπάρχουν παρόμοιες πρωτοβουλίες, που βοηθούν τους μαθητές να αντιμετωπίσουν δύσκολες καταστάσεις.Τον δήμο Αλεξάνδρειας εκπροσώπησε η αντιδήμαρχος Ελένη Λαφαζάνη που χαιρέτησε την πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών, ενώ η Κυριακή Ιντζεβίδου τόνισε την σημασία να περάσει σε όλους πως δεν είναι μόνοι και πάντα υπάρχει δίπλα μας έστω ένα άτομο που μπορεί να μας προσφέρει πολύτιμη βοήθεια, αρκεί να μιλήσουμε.