ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ/ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Την Τρίτη 5/3/2024 πραγματοποιήθηκε συνάντηση της Περιβαλλοντικής Ομάδας του Σχολείου με τον Ντουντούδη Δημοσθένη, δασολόγο-περιβαλλοντολόγο και πρόεδρο της δημοτικής κοινότητας Τρικάλων για το Φυσικό Οικοσύστημα και τους κινδύνους που το απειλούν με πρωτοβουλία του καθηγητή Φυσικής Αγωγής και υπεύθυνου της ομάδας, Αθανασίου Μεσσαλά.Στη διάρκεια της συζήτησης που ακολούθησε προτάθηκαν δράσεις που μπορεί να υλοποιήσει η ομάδα για την αντιμετώπιση της ρύπανσης στο επίπεδο του σχολείου πρώτα και στη συνέχεια της κοινότητας.Έτσι αποφασίστηκε αρχικά η συλλογή μπουκαλιών από πλαστικό και αλουμίνιο και η τοποθέτησή τους σε τσουβάλια σε ειδικούς κάδους στο σχολείο ώστε ανακυκλωθούν και έπειτα η δεντροφύτευση στο σχολείο και σε διάφορα μέρη του χωριού, που θα δημιουργήσουν συνθήκες δροσιάς τους καλοκαιρινούς μήνες, χώρο για πικ-νικ και χώρο αναψυχής – ηρεμίας – γυμναστικής σε ένα όμορφο περιβάλλον. Ο κ. Ντουντούδης υποσχέθηκε να συνεργαστεί με τους μαθητές ώστε να υλοποιηθούν οι δράσεις που αποφασίστηκαν. Τον ευχαριστούμε θερμά για την ενημέρωση και για τους ειδικούς κάδους ανακύκλωσης που έφερε ο ίδιος αμέσως, τους οποίους τοποθετήσαμε στην είσοδο του σχολείου.