Επιμόρφωση για τη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία

Την Παρασκευή 8/2/2024 ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου Τρικάλων Ημαθίας συμμετείχε σε ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Διαφοροποιημένη διδασκαλία και μάθηση», που διοργανώθηκε από τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου,κα Βρεττού  Αθηνά και το ΓΕΛ Πλατέος- Κορυφής, με εισηγήτρια την κα Δανιηλίδου, φιλόλογο, πρώην Σχολική Σύμβουλο Δυτικής Θεσσαλονίκης & Π.Ε. Πέλλας και Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας. Στο σεμινάριο παρουσιάστηκαν οι βασικές αρχές της  διαφοροποιημένης διδασκαλίας και μάθησης μέσα από μελέτες περίπτωσης και ακολούθησε το θεωρητικό πλαίσιο και η σύνδεσή του με εκπαιδευτικές πρακτικές οι οποίες ενισχύουν τη μαθησιακή ετοιμότητα των μαθητών/τριών και συμβάλλουν στη δημιουργία ευνοϊκού μαθησιακού περιβάλλοντος.Ευχαριστούμε το Λύκειο Πλατέος και συγκεκριμένα τη διευθύντριά του, Γεωργία Παπαποστόλου για την πρωτοβουλία και ευχόμαστε να συνεχιστούν τέτοιες δράσεις που βοηθούν στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών ώστε να σχεδιάζουν διδασκαλίες σύμφωνα με τις ανάγκες όλων των μαθητών και την ένταξή τους στο μαθησιακό περιβάλλον.