Το Γυμνάσιο Τρικάλων πάει… Θέατρο

Την Τετάρτη 7/2/2024 οι μαθητές του Γυμνασίου Τρικάλων Ημαθίας συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Fake Newsical. Π@ραμυθομπερδέματα!»  από την Παιδική Σκηνή του ΚΘΒΕ στο Βασιλικό θέατρο Θεσσαλονίκης σε κείμενο Σταυρούλας Παγώνη & Στάθη Παχίδη και σε σκηνοθεσία Εύης Σαρμή, μια παράσταση πραγματικά έξυπνη και διδακτική. Οι συντελεστές της παράστασης παίζοντας με την πρώτη ύλη των αγαπημένων μας παραμυθιών, μπερδεύοντας ήρωες και καταστάσεις, αναμειγνύοντας καλούς και κακούς η παράσταση  διασκέδασαν τους μαθητές αλλά και τους βοήθησαν  να σκεφτούν πάνω σε ένα σοβαρό πρόβλημα της εποχής μας, αυτό της παραπληροφόρησης. Σήμερα ενώ  έχουμε περισσότερη πληροφορία από όση θα μπορούσαμε να φανταστούμε ότι θα είχαμε πριν από μερικά χρόνια αντιμετωπίζουμε σοβαρό πρόβλημα εύρεσης σωστών πληροφοριών. Οι ψευδείς ειδήσεις μπορεί να μας μπερδέψουν καθώς οι πληροφορίες που παρουσιάζονται στο διαδίκτυο συχνά φαίνονται πολύ πιστευτές. Πώς μπορούν λοιπόν οι μαθητές  να βρουν  τον δρόμο τους στο δύσβατο δάσος της ψηφιακής πραγματικότητας; Τι μπορούν να τους διδάξουν τα απλά, ταπεινά παραμύθια με τα οποία μεγαλώσαμε γενιές και γενιές, για την καινούρια αχαρτογράφητη εποχή που διανύουμε; Η κριτική σκέψη, το θάρρος που απαιτείται για την αναζήτηση της αλήθειας, η αγάπη για δικαιοσύνη, η καλοσύνη, η ευγένεια και η ευστροφία είναι αρετές κάθε ήρωα που στο τέλος καταφέρνει να σκοτώσει τον δράκο και να παντρευτεί τη βασιλοπούλα… Πώς μπορούν αυτές οι αξίες να κρατηθούν ζωντανές, από μικρούς και μεγάλους, σε ένα περιβάλλον που γίνεται όλο και πιο ψηφιακό, και που χάρη στην ανωνυμία ευνοεί τη συνεχή εκκόλαψη μοχθηρών τεράτων, όπως η παραπληροφόρηση, η διαστρέβλωση και η ανώδυνη προσβολή; Το να μάθουν τα παιδιά πώς να αναγνωρίζουν ψευδείς ειδήσεις μέσα από παραμύθια, ανατροπές, παιχνίδι, φαντασία, χρώματα, χιούμορ και μυστήριο είναι ένας πολύ καλός τρόπος να τα βοηθήσουμε να αναπτύξουν τις δεξιότητες κριτικής σκέψης τους ώστε μακριά από κάθε μορφή διδακτισμού να βρίσκονται συνεχώς σε εγρήγορση και να  μην παρασύρονται από την παραπληροφόρηση.