ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΣΤΟΝ «ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗ»

Το έργο του Νίκου Καζαντζάκη « Καπετάν Μιχάλης» παρακολούθησαν την Τετάρτη 17/1/2024 στον κινηματογράφο « Σταρ» στη Βέροια οι  μαθητές της γ τάξης του Γυμνασίου Τρικάλων Ημαθίας με πρωτοβουλία της καθηγήτριάς τους Αλεξανδράκη Αθανασίας και συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριές τους Καρανάσιου Μάγδας και Καρακίσου Ελένης στα πλαίσια των μαθημάτων της κοινωνικής και πολιτικής αγωγής, της ιστορίας και της λογοτεχνίας.  Το διάσημο και χειμαρρώδες μυθιστόρημα του Νίκου Καζαντζάκη μεταφέρεται για πρώτη φορά στη μεγάλη οθόνη, από τον Κώστα Χαραλάμπους και στον ομώνυμο ρόλο τον Αιμίλιο Χειλάκη. Στην επαναστατημένη Κρήτη του 1889, ο Καπετάν Μιχάλης, ένας κουζουλός Κρητικός, που ζει και αναπνέει για την απελευθέρωση του νησιού από τους Τούρκους, θα συναντήσει την Εμινέ, γυναίκα του αδελφοποιητού του Νουρήμπεη και θα τον κυριεύσει ένα ανεξέλεγκτο πάθος. Τόσο μεγάλο που τον αποσπά από το ιερό καθήκον του για την απελευθέρωση της Κρήτης μέχρι να έρθει η ώρα για μία ακόμη για μία ακόμη προσπάθεια εξέγερσης. Ο κινηματογράφος είναι μια τέχνη που  συναρπάζει τους μαθητές , διότι αφηγείται ιστορίες συνδυάζοντας την εικόνα και το χρώμα με την κίνηση και τον ήχο και ενέχει τα στοιχεία της διαδοχής και της αλλαγής. Για όλους μας, αλλά περισσότερο για το παιδί, η εικόνα είναι πολύ ελκυστική και η δύναμη που ασκεί πάνω του πάρα πολύ μεγάλη. Η σημασία της είναι καθοριστική για τα παιδιά, καθώς ανταποκρίνεται στον τρόπο σκέψης τους, αντικαθιστά την πραγματικότητα, τα ταξιδεύει στον κόσμο της φαντασίας και του ονείρου και συμβάλλει στην ψυχική τους καλλιέργεια, τη βίωση των αξιών της ζωής, τη γνώση και την ορθή αντιμετώπιση των κοινωνικών προβλημάτων.