ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

Την Τρίτη  16 Ιανουαρίου 2024 υλοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Τρικάλων Ημαθίας  βιωματικά εργαστήρια στα δύο τμήματα της Α τάξης του Γυμνασίου από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας, ΠΡΟΣΒΑΣΗ με τίτλο «Σέβομαι το διαφορετικό». Τα εργαστήρια είχαν σκοπό να βοηθήσουν στην ανάπτυξη του αλληλοσεβασμού μεταξύ των μαθητών  και της πλήρους αποδοχής  των μαθητών με διαφορετικές ικανότητες, νοητικές δεξιότητες, ατομικά χαρακτηριστικά, πολιτισμική καταγωγή και θρησκεία ώστε να δημιουργηθεί ένα  θετικό σχολικό κλίμα το οποίο αποτελεί κύριο προγνωστικό παράγοντα της συναισθηματικής και ψυχοκοινωνικής προσαρμογής των μαθητών, της αυτοεκτίμησης και γενικότερα της ανθεκτικότητας και της καλής ψυχικής τους υγείας και ευεξίας. Ευχαριστούμε την κοινωνιολόγο, Σοφία Γεώργου και την κοινωνική λειτουργό, Κατερίνα Κυράνου, για τη μακρόχρονη συνεργασία και ευελπιστούμε στη βοήθειά τους σε μελλοντικές δράσεις.