ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

Την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου  στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας οι μαθητές του Γυμνασίου Τρικάλων Ημαθίας, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους, επισκέφθηκαν  τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας, και συγκεκριμένα το Πολυκεντρικό Μουσείο των Αιγών, της αρχαιότερης πρώτης πρωτεύουσας τής Μακεδονίας.Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν τους μακεδονικούς τάφους τού Φιλίππου Β΄ και τού Αλεξάνδρου Δ΄ (γιου του Μεγάλου Αλεξάνδρου), να θαυμάσουν τις τοιχογραφίες τους και μοναδικά πρωτότυπα έργα τής μεγάλης ζωγραφικής τού 4ου αιώνα π.Χ., καθώς και να δουν τα κτερίσματα των τάφων -τα οποία εκτίθενται στις προθήκες τού Μουσείου-, όπως όπλα, λάρνακες, αγγεία, χρυσά στεφάνια. Κατά τη διάρκεια τής επίσκεψης τα παιδιά ενημερώθηκαν σχετικά με την αρχιτεκτονική των μακεδονικών τάφων / ταφικών οικοδομημάτων, τα ταφικά έθιμα, την τέχνη, τη γλώσσα και τη θρησκεία και γενικότερα για την ιστορία και τον πολιτισμό των αρχαίων Μακεδόνων. Οι τάφοι της Βεργίνας και η έκθεση των μακεδονικών θησαυρών προκαλούν τον θαυμασμό γιατί έχουν καλλιτεχνική, ιστορική και  εθνική σημασία. Θα πρέπει όλοι οι μαθητές να τους επισκεφτούν για να γνωρίσουν την ιστορία τους και να διαπιστώσουν την ενότητα του ελληνικού πολιτισμού.