”ΈΛΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ” ΈΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Τη Δευτέρα 4/12/2023 το τμήμα Γ2 του Γυμνασίου Τρικάλων Ημαθίας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων « Έλα τη θέση μου», που υλοποιείται στο σχολείο μας τη φετινή χρονιά, συνοδευόμενο από τις καθηγήτριες Κυριακή Ιντζεβίδου και Βασιλική Μανασίδου συμμετείχε σε εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της εκπαιδευτικής κοινότητας για το ζήτημα της ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση. Στην  εκδήλωση, η οποία διοργανώθηκε από το Αιγές, Αθλητικό Σωματείο Ατόμων με Αναπηρία Ν. Ημαθίας υπό την Αιγίδα της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες, της Beactive Hellas και της  Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, συμμετείχαν  300 περίπου μαθητές σχολείων της περιοχής της Αλεξάνδρειας. Στην αρχή ο κ. Αντωνίου Δημήτρης, συγγραφέας και ακτιβιστής  μίλησε για τη ζωή του μετά το τροχαίο ατύχημα που τον ανάγκασε να καθηλωθεί σε αναπηρικό αμαξίδιο και αναφέρθηκε στο θέμα της προσβασιμότητας των αναπήρων σε δημόσιους χώρους και σχολεία. Στη συνέχεια η Νοσηλευτική Υπηρεσία του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Αλεξάνδρειας με την ομάδα της ενημέρωσε τους μαθητές βιωματικά για Πρώτες Βοήθειες ενώ στο τέλος οι μαθητές παρακολούθησαν  επιδείξεις Παραολυμπιακών  Αθλημάτων, goallball τυφλών και Laser run.

Ευχαριστούμε όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης και ιδιαίτερα την πρόεδρο του σωματείου Αιγές, Έφη Καραγιάννη, που μας προσκάλεσε, και ευχόμαστε τη συνέχιση τέτοιων δράσεων που προωθούν  την εξάλειψη στερεοτύπων και προκαταλήψεων εντός της σχολικής κοινότητας ώστε να επιτευχθεί η κατανόηση όλων μας σε θέματα ετερογένειας και η κινητοποίηση μας για την  υποστήριξη της αξιοπρέπειας και της ευημερίας των ατόμων με αναπηρία.