17 Νοεμβρίου 2023 – 50 χρόνια μετά…

Ιδιαίτερη συγκίνηση προκάλεσε ο εορτασμός της 50ης επετείου του Πολυτεχνείου στο Γυμνάσιο Τρικάλων την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023. Μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν τα γεγονότα που εξελίχθηκαν κατά την εξέγερση των φοιτητών το 1973 ενάντια στο καθεστώς της χούντας των συνταγματαρχών και ανέδειξαν με τις μελωδικές φωνές τους τα ιστορικά γεγονότα της αντίστασης των φοιτητών ενάντια στον εσωτερικό εχθρό γράφοντας νέες χρυσές σελίδες αντίστασης και ελπίδας στην ένδοξη ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας. Την επιμέλεια της γιορτής είχαν η μαθηματικός του σχολείου, Μάγδα Καρανάσιου και η κοινωνιολόγος, Νάνσυ Αλεξανδράκη. Την επιμέλεια των βίντεο και της χορωδίας είχαν ο φυσικός, Βασίλης Μορέλλας και η μουσικός, Ευμορφίλη Ποζίδου αντίστοιχα.