Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2023

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε στο Γυμνάσιο Τρικάλων η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940. Το πρωί της Παρασκευής 27η Οκτωβρίου μετά τον ορισμό σημαιοφόρων και παραστατών για τις εθνικές παρελάσεις και την παράδοση της σημαίας από την διευθύντρια του σχολείου, πραγματοποιήθηκε η απονομή αριστείων και βραβείων στους αριστούχους μαθητές. Ακολούθησε η καθιερωμένη γιορτή την επιμέλεια της οποίας είχε ο φιλόλογος του σχολείου, Ευάγγελος Δάμτσιος και ομάδα μαθητών. Ανήμερα της εθνικής εορτής μετά τη δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου, όπου παρευρέθηκαν όλοι οι μαθητές συνοδευόμενοι από το γυμναστή του σχολείου, Αθανάσιο Μεσσαλά, έγινε κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Πεσόντων από μαθητή του Γυμνασίου και άλλους εκπροσώπους των τοπικών αρχών.Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η Διευθύντρια του Γυμνασίου, Ιντζεβίδου Κυριακή.Την εκδήλωση παρουσίασε η μαθήτρια του Γυμνασίου, Προβατίδου Μαριαντίνα. Οι εκδηλώσεις κορυφώθηκαν με την παρέλαση των μαθητών του Γυμνασίου.