Ενημέρωση από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Την Δευτέρα 22/4/2024 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών όλου του σχολείου του Γυμνασίου Τρικάλων από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, τους κινδύνους που ελλοχεύουν σε αυτό αλλά και τις σύγχρονες μορφές κυβερνο-εγκλήματος και την προσαρμογή στα νέα δεδομένα. Συγκεκριμένα η εξειδικευμένη αξιωματικός της Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κ. Ευαγγέλου με απλό και εύληπτο τρόπο αλλά και με την παρουσίαση σχετικών βίντεο μίλησε στους μαθητές για το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού, τους κινδύνους που ελλοχεύουν στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης, τα αδικήματα που διαπράττονται μέσω διαδικτύου και τις υποθέσεις που καλείται να αντιμετωπίσει η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Η ενημέρωση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο ειδικότερων καινοτόμων δράσεων που αναπτύσσει η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών προκειμένου να τους προστατεύσει από την κακόβουλη χρήση του διαδικτύου.