ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα πρώτων βοηθειών στους μαθητές της Γ τάξης του Γυμνασίου από τη σχολική νοσηλεύτρια του σχολείου, Βασιλική Καραμαγκάλη. Το πρόγραμμα που υλοποιήθηκε σε δύο βιωματικά εργαστήρια την Παρασκευή 29 Μαρτίου και την Τετάρτη 3 Απριλίου περιλάμβανε την αντιμετώπιση του πνιγμού από ξένο σώμα και την εκμάθηση της τεχνικής της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡ.Π.Α) με στόχο την έγκαιρη αναγνώριση των κυριότερων απειλητικών για τη ζωή περιστατικών ώστε ο μαθητής να μπορεί να διαπιστώσει την απώλεια αναπνοής σε θύμα και να ανταποκριθεί έγκαιρα.Φαίνεται απαραίτητη η υποχρεωτική σε εθνικό επίπεδο ένταξη της διδασκαλίας ΚΑΡΠΑ στο σχολικό πρόγραμμα γιατί έτσι τα παιδιά αποκτούν γνώσεις και δεξιότητες και την κουλτούρα ανταπόκρισης, ώστε σαν μελλοντικοί πολίτες να είναι ικανοί και πρόθυμοι να δράσουν άμεσα, αν ξαφνικά κάποιος καταρρεύσει μετά από καρδιακή ανακοπή, σώζοντας ζωές. Ευχαριστούμε την κυρία Καραμαγκάλη για την συνεργασία και την κυρία Τσέκου, προϊσταμένη του Τμήματος Υγείας και Πρόνοιας του 1ου ΕΠΑΛ Βέροιας για το πρόπλασμα που πρόθυμα μας παρείχε.