Καρναβάλι στα Γερμανικά

Την Δευτέρα 11/3/2024 οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Γ2 του Γυμνασίου Τρικάλων εμπνεόμενοι από το κλίμα της Αποκριάς και με πρωτοβουλία του καθηγητή Γερμανικών του σχολείου, Μιχάλη Κωνσταντέλου έμαθαν έθιμα της Γερμανίας την περίοδο του Καρναβαλιού και έφτιαξαν αποκριάτικες μάσκες.Το έθιμο του Καρναβαλιού στη Γερμανία, όπως εξήγησε στους μαθητές ο κ. Κωνσταντέλος, είναι πολύ παλιό. Είναι περίοδος διασκέδασης και ξεφαντώματος, με πολύχρωμες μεταμφιέσεις (Verkleidungen) και μάσκες (Masken). Παντού κυκλοφορούν μασκαράδες (Maskierte) χορεύοντας, τραγουδώντας  και γελώντας. Γίνονται πάρτι και παρελάσεις καρναβαλιστών (Karnevalsumzüge) με άρματα (Karnevalwagen). Οι μεγαλύτερες παρελάσεις καρναβαλιστών γίνονται στην περιοχή της Ρηνανίας-Βεστφαλίας και ιδιαίτερα στις πόλεις Κολωνία, Ντίσελντορφ και Μάιντς.Στη νότια Γερμανία, όπως και στην Αυστρία και στην Ελβετία ονομάζουν το καρναβάλι «Fas(t)nacht». Συχνά συναντά κανείς ανθρώπους με μάσκες που τρομάζουν στους δρόμους, μάγισσες με τις σκούπες τους και μασκαράδες με μαστίγια ή καμπάνες, με τις οποίες κάνουν θόρυβο για να διώξουν τα κακά πνεύματα του χειμώνα, που απειλούσαν  την ανάπτυξη και συγκομιδή και να ξυπνήσουν τα καλά πνεύματα που φέρνουν την άνοιξη.Η διδασκαλία της ξένης γλώσσας προσεγγίζοντας τον πολιτισμό της πρέπει να επιδιώκεται, καθώς ενθαρρύνει τους μαθητές στην εκμάθηση της γλώσσας κάνοντας το μάθημα για αυτούς πιο θελκτικό και ευχάριστο.