Βιωματικά Εργαστήρια στην Α Γυμνασίου

Την Πέμπτη  21 Δεκεμβρίου 2023 υλοποιήθηκαν στο Γυμνάσιο Τρικάλων Ημαθίας  βιωματικά εργαστήρια στα τμήματα της Α τάξης του Γυμνασίου από την Φωτεινή Τερζή, κοινωνική λειτουργό και την Κωνσταντίνα Μπέλτση, ψυχολόγο με τίτλο «Τι μας ενώνει… τι μας χωρίζει. Τα εργαστήρια είχαν σκοπό να βοηθήσουν τους μαθητές να ανακαλύψουν στοιχεία τόσο της δικής τους προσωπικότητας όσο και των άλλων έτσι ώστε να αναπτυχθεί η αυτογνωσία τους και να καλλιεργηθεί ο σεβασμός στη διαφορετικότητα των συμμαθητών τους. Σκοπός της δράσης  ήταν η συνειδητοποίηση ότι απαραίτητη προϋπόθεση για τον σεβασμό της προσωπικότητας του άλλου αποτελεί η αναγνώριση της αξίας του εαυτού μας  και η αποδοχή της διαφορετικότητας ως παράγοντα που πλουτίζει και δίνει νόημα στην ύπαρξή μας. Οι  ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν ήταν παιχνίδια γνωριμίας, ανάδειξης ομοιοτήτων και διαφορών, εμπιστοσύνης και επικοινωνίας, ασκήσεις βιωματικής ενσυναίσθησης, που ενέπλεξαν ενεργητικά όλους τους συμμετέχοντες και ισχυροποίησαν  τη δυναμική της ομάδας. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα συγκεκριμένα τμήματα τέτοιες δράσεις κρίθηκαν απαραίτητες καθώς πολλοί μαθητές είναι αλλοεθνείς ή ανήκουν στην ευαίσθητη κοινωνική ομάδα των Ρομά. Είμαστε ευτυχείς που στο προσωπικό του σχολείου ανήκει πια και ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό για τη συμβουλευτική υποστήριξη και ενίσχυση της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης των μαθητών και ευχόμαστε να υπάρχει  μόνιμα στα σχολεία.